Most mezi dvěma světy

Když Roman Bojko mluví o tom, co dělá, často používá slova jako sociální inovace, propojování, společensky prospěšné podnikání a udržitelnost. Jeho posláním je pomáhat na svět projektům, které stojí na pomezí neziskové a komerční sféry.

Romanova cesta začala při studiích v neziskové organizaci AIESEC, jejíž cílem je z mladých lidí vychovat odpovědné a schopné leadery, kteří budou posouvat společnost kupředu. Jeho velkým úkolem bylo založit pobočku v Mongolsku. Země nekonečných zelených plání mu otevřela oči: „Problémy se tam řešily výrazně ekonomicky nebo neziskově. Byly to dva oddělené světy, které spolu nespolupracovaly. Přišlo mi ale logické, že by to všechno šlo propojit, protože přeci dává smysl dělat věci pro společnost a zároveň se ziskem.“

Po návratu se potkal s Petrem Vítkem, vizionářským konzultantem z Deloitte, který právě budoval v České republice společně s třemi kamarády první Hub. „Byl jsem tím nadšený. Coworkingové centrum podporující společensky prospěšné podnikání pro mě představovalo zhmotnění mé myšlenky. I když jsem ve stejnou chvíli dostal nabídku na místo v bankovního sektoru, neváhal jsem, když mi Petr nabídl spolupráci,“ vzpomíná Roman. Přestože si ještě v mezičase odskočil studovat do Švédska, postupem času se v Hubu stal nenahraditelným propagátorem „podnikání s dopadem“. Jako koordinátor soutěže Social Impact Award pomohl společně se svým týmem již desítkám lidí splnit jejich sny o společensky orientovaném byznysu. „Ve Skandinávii hodně lidí vnímá sebe jako součást celku. Jsou přirozeně zodpovědní vůči jeden druhému i celé planetě. Jejich každodenní život mi byl velkou inspirací a naučil mě přemýšlet v širších souvislostech. Teď se to snažím předávat dál, podporuji realizaci společensky odpovědných projektů a pomáhám jim minimalizovat rizika neúspěchu.“ Jedním ze zářných příkladů je třeba značka Forewear, která recykluje textil a vyrábí z něj designové produkty. Velký mediální úspěch zaznamenali díky soutěži i tři studenti z VŠE, kteří organizují netradiční turistické prohlídky Prahou provázené lidmi bez domova.

Roman má nyní na starosti také Laboratoř Nadace Vodafone, jejímž cílem je najít a podpořit technologicky orientované projekty.Ti nejlepší dostanou 50 000 Kč na experimentování, podporu mentorů a možnost vstoupit do velkého grantového programu Technologie pro společnost. „V době, kdy svět ovládají mobilní telefony, počítače a satelity jsou to právě technologie, které mají současně největší potenciál něco změnit. Jsou dostupné, globálně škálovatelné a dlouhodobě udržitelné.“

Zpět na všechny příběhy