Brunch & Networking: Jak motivovat svůj tým a budovat komunitu

Na konci února 2023 u nás v Impact Hub Ostrava proběhlo již druhé komunitní setkání Brunch & Networking, a to ve spolupráci s  týmy GUG.cz a Czechitas. Celá akce proběhla za podpory města Ostrava. Přítomní se dozvěděli mnoho zajímavostí a tipů od Kateřiny Pejškové z Kiwi.com, která představila téma employee engagement a Ondřeje Dostála, který prezentoval, jakým způsobem v Ostravě budují komunity a zapojují občany do řízení města.

Jak motivovat a posilovat svůj tým

Employee engagement, česky řečeno angažovanost a nadšení v práci, je základem pro spokojené zaměstnance i výkonnost celé firmy. Abyste takového stavu dosáhli, je potřeba své lidi motivovat krom hezké částky na výplatnici i dětskou hravostí. A jaké jsou tipy pro  jednoduché utužování pracovních vztahů od Katky?

  • Zvolte ve firmě nějaký komunikátor (Slack, Teams, Google chat). A komunikujte! Protože to nejhorší, co můžete udělat, je neodpovídat na dotazy. A věřte, že odpovědět i pouhým smajlíkem je lepší, než nechat odpověď úplně ladem. 
  • Začínejte meetingy zábavou. Než začnete mluvit na vážno, udělejte si gif check nebo emoji check okénko. Jednoduše vyjádřete své pocity pomocí obrázku. Za vše mluvící a velmi oblíbený je například gif Mr. Beana ve všech jeho podobách.
  • Zapojujte své lidi tak, aby byli vidět navenek jako experti v externích komunitách.
  • Vyhlaste závody s autíčky na dálkové ovládání během pracovního dne. Uvolní se atmosféra i mozkové závity. Mimochodem nejlepší tip na demotivovaný tým.
  • Nebojujte proti haterům ve firmě. Naopak je berte jako přínosné členy. Právě oni totiž posouvají věci dál a dávají extra pohled.
  • Jednou za čas si dopřejte společnou relaxační aktivitu. Např.  barvení velikonočních vajíček. O level zábavnější to měla Katka s týmem – barvili vajíčka lakem na nehty v malé uzavřené místnosti. 🙂
  • Společný gastro zážitek je grund! Začněte den jednou za měsíc snídaní a poskládejte ji z vašich oblíbených snídaňových jídel.
  • Vytvořte svůj interní merch. Společně navrhněte tričko, samolepky, plakáty, které jsou pro váš tým vypovídající. Angažovanost stoupne, pokud s těmito věcmi začnete mezi sebou obchodovat.

Projekty, které tvoří vizi města a perspektivní budoucnost lidem

Dalším hostem byl Ondřej Dostál, který představil strategický plán Ostravy Fajnova, který má za cíl rozvíjet město tak, aby se v něm žilo fajn. Na tomto strategickém plánu, jak Ondřej sám nazývá – ostravská bible, se podíleli krom odborníků hlavně obyvatelé města. 

V rámci plánu Fajnova nám odprezentoval pár projektů, které podporují komunitní život:

Tvoříme prostor

Projekt, ve kterém město finančně podporuje obyvatele Ostravy, kteří si chtějí své okolí zkrášlit nebo zmodernizovat. Podmínkou je zapojení do revitalizace celé komunity. Díky této aktivitě již vznikly komunitní zahrady, altány, bike trailové trasy a další. 

Sousedství 

Velká sídliště a vysoké paneláky o sto lidech většinou působí studeně a nekomunitně. Změnit to má projekt Sousedství, který právě na velkých sídlištích prostřednictvím zábavných, podpůrných akcí vybízí sousedy ko společným aktivitám. 

Ostrava expat centre

Tento projekt cílí na cizince, kteří přijíždějí žít a pracovat do Ostravy. Podporuje je v podnikání, žití i ve volnočasových aktivitách.

Příště za námi dorazte i vy

Z Brunch & Networking by se měla stát pravidelná akce, která přinese zajímavé postřehy, aktuality a inspirativní příběhy od zkušených lidí, kteří se rádi dělí o své zážitky a zkušenosti. A pokud zkusíte nějaké výše napsané tipy začlenit do svého týmu nebo se vám podaří realizovat komunitní aktivitu, dejte nám vědět. Ať víme, že i takové akce mají dopad. 

Zpět na všechny příběhy