Šťastný a užitečný i na sklonku života

Lepší senior vrací starším lidem motivaci a chuť do produktivního využití svého času. Za 4 roky činnosti a 2 let od založení fondu urazil ohromný kus cesty a jeho aktivizační program si zaslouží malé ohlédnutí. Co všechno starším lidem v životě schází a jak jim to lze zprostředkovat?

Seniorská populace v ČR narůstá a velká část z nich trpí depresemi, osaměním, nedostatkem podnětů nebo ztrátou motivace k aktivitě. V dnešní uspěchané době má jen málo mladých lidí nebo lidí v produktivním věku čas věnovat se svým babičkám nebo dědečkům. Tým Lepšího seniora se rozhodl, že to změní.

V nadačním fondu pod Institutem GrowJob proto vytvořili Zdeněk Svoboda a Klára Mlýnková nenáročný vzdělávací program, ve kterém vedou seniory ke kladnému pohledu na sebe i své okolí. První aktivizační setkání uspořádali v květnu 2015 a vůbec si nebyli jistí, jak to dopadne. Přišlo ale krásných 15 účastníků a jedna milá babička jim prý po skončení nechala vzkaz. “Mám velký smutek po nedávno zemřelém manželovi. Snažím se žít pozitivně, někdy to ale stále nejde. Nicméně myslím, že tato přednášky mi dala impuls pro další radostné dny“. “A my jsme najednou věděli, že to všechno, co je před námi, má obrovský smysl a že to dokážeme,” vzpomíná Klára, jedna ze zakladatelek projektu.

Nenechat seniory samotné

Tým nadačního fondu spolu s dobrovolníky jezdí přímo do domovů a klubů pro seniory, kde pořádají vzdělávací setkání. Učí starší, jak si mohou sami v sobě  pěstovat spokojenost a kladný přístup k životu každý den. A v neposlední řadě poskytují informace a podporu široké veřejnosti, natáčí rozhovory, organizují mezigenerační setkávání a tvoří také cyklus “Vzkaz mému mladému já”. Ten chce zdůraznit význam seniorů a jejich často unikátních a nedocenitelných zkušeností, aby se neocitali bez zájmu či na okraji společnosti. Vždyť kolik moudrého jsme dozvěděli právě od našich prarodičů?

Informovat a pečovat

“Aktuálně se nejvíce soustředíme na nové projekty, mezi které patří například Kritické myšlení pro seniory. Vzhledem k dnešní tzv. „postfaktické“ době cítíme jako nutnost zavést řeč na téma kritického myšlení také u lidí v důchodovém věku. Jsou to právě oni, kdo bývá často ohrožen velkým množství dezinformací a nepravdivých informací, které může je i jejich okolí poměrně lehce zavést do úzkých,” zmiňuje Tereza Dubská, projektová manažerka a ergoterapeutka. Dalším pilotním projektem je Pečujeme s radostí, kde se tým zaměřuje na podporu těch, kteří mají na starosti seniory z rodiny či okolí. “Je to krásná práce, ale může být i velice náročná. Chtěli bychom tedy této skupině neformálních pečujících dát nějaké nástroje k tomu, aby i oni si udrželi vnitřní radost. Umožňujeme jim například konzultace s koučkou či sociální pracovnicí a doplňujeme jim také znalosti o fyzické péči,” shodují se Klára s Terezou.

Akcelerací prudce vpřed

Měli jsme vize a touhy, chyběly nám ale vnitřní procesy, plány a pořádně jsme ani nevěděli kde s tím vším začít. Tak jsme si řekli, že není co ztratit, a přihlásili se do Social Impact Award. Potili jsme krev, ale hned po skončení programu jsme ztrojnásobili počet přednášek  a zvýšili průměrnou účast proškolených seniorů, uspořádali jsme naší první  vzdělávací konferenci a získali prvního partnera pro naše podnikání. Rozdíl mezi PŘED a PO tedy je, že nyní fungujeme opravdu jako malá organizace,” ohlíží se zpátky Klára.

Lepší senior nakonec vyrostl natolik, že se mohl přihlásit také do programu Edison, pro již vyspělejší společensky propěšné projekty. “Odkrýváme a řešíme slabá místa, zabýváme se jádrem problémů a máme skvělou garantku Olgu Markovou. Edison je náročný i svou šíří a tím, co vše můžeme v rámci projektu řešit. Garantka nám ale pomáhá držet správný směr a velkou inspirací je nám i náš mentor Marek Vozka, který je provozním ředitelem Člověka v tísni,” dodávají na konec obě mladé dámy.


 O dalších účastnících a akcelerátoru Social Impact Award zjistíte více na webu programu, stejně jako u zmiňovaného Edisona. Pro vzkazy Impact Hubu nebo Klárce s Terezkou stačí napsat na [email protected].

Zpět na všechny příběhy