IT jako rychlá cesta k zaměstnání

Engeto je brněnský startup, který založili Filip Holec a Marian Hurta. V zázemí zdejšího Impact Hubu vytvořili funčkní a efektivní model školení, které udělá i z úplného začátečníka ideálního a žádaného IT kandidáta. Jak se jim to daří? Jak získali potřebné know-how a jak rychle se může stát například absolvent filosofické fakulty dobře placeným programátorem?

Mariana učil na střední škole angličtinu Filipův bratranec. Marian měl chuť podnikat, a tak společně založili první s.r.o. hned v prváku na vysoké. I přes prvotní neúspěch vytvořili stabilní tým a o tři roky později dali vzniknout Engeto IT Academy. Učí IT, ale ani jeden z nich není inženýr a ani jeden nemá pedagogické vzdělání.

Filip sice studoval informatiku na bakalářském stupni, ale pak dal přednost vzdělávání a odborné certifikaci ve firmě Red Hat a vysokou školu na magisterském studiu opustil. Marian získal bakalářský titul na ekonomické škole a IT se učil ve volném čase. Zdokonalil se díky stáži v IBM, kde následně začal pracovat jako IT recrutier – odtud jejich znalosti trhu práce. Oba dokončili školu docela nedávno, přesto slaví s IT kurzy úspěch a všechny termíny jsou vyprodané.

Vděční za nezdar

Jak se jim daří řídit rychle rostoucí startup, kde zastávají každý hned několik rolí? „Nevadí nám pracovat přes 12 hodin denně, to k startupu patří. Donedávna jsme měli ještě každý klasické zaměstnání, zvládali jsme regulérní směnu a pak druhou dobrovolnou,“ shodují se oba.

Kolem Engeta se pohybuje několik nadšených dobrovolníků. Tým se pomalu rozšiřuje a od září bude mít první zaměstnance. Jejich největší oporou je mentor David Kovalský, který prý pomáhá především jiným úhlem pohledu a svými zkušenostmi.

„Na škole jsme hodně riskovali a nechali se zaplavit administrativou. Teď ke všemu přistupujeme uvážlivěji a necháme si poradit,“ zmiňuje Marian a dodává: „Bylo mi 19 a hned prvnímu projektu jsme věnovali tisíce hodin času. Neuspěl. Teď víme, kde jsme dělali chyby a kde je už znova neuděláme. Jsme vlastně vděční, že projekt nevyšel,” vzpomíná.

Kompletní balíček

Co tedy vlastně nabízí? Díky znalosti prostředí, pravidel pohovorů a potřeb velkých korporací dávají účastníkům velký náskok: kromě výuky IT v oblasti systémové administrace pomůžou doladit CV, poradí s výběrem správné pozice a zároveň doplní lekce angličtiny. „Bez schopnosti komunikovat v cizím jazyce se ve velkých firmách těžko uchytíte,“ potvrzuje bývalý recrutier Marian.

2-10 týdenní školení IT skills je ale včetně těchto benefitů stále finančně dostupné.  „Nabízí se, že máme investora, ale tak to není,“ vysvětluje Filip. „Máme jen partnerskou dohodu s několika velkými podniky, které nás informují o konkrétních požadavcích na určité pozice, a my se jim je snažíme dodat vhodné kandidáty. Pakliže se nám to podaří a našeho uchazeče zaměstnají, doplatí zbytek skutečné hodnoty školení,“ objasňuje hybridní finační model Filip.

Marian pak zmiňuje druhou stránku věci: „Zároveň je potřeba lidi motivovat. Není možné nabízet výuku zadarmo, taková školení se většinou minou účinkem. Cenu jsme ale chtěli udržet relativně nízko, aby si ji mohl dovolit i čerstvý absolvent jakéhokoli oboru.“ Oba zdůrazňují, že se do kurzu může přihlásit vlastně kdokoli. „Vyškolíme i začátečníka, v jakékoli věkové kategorii, klidně s humanitním vzděláním. Jde o odhodání a vůli, nikoli o předešlé zkušenosti,“ tvrdí takřka jednohlasně. Engeto vyučuje zčásti prezenčně a zčásti online a prozatím se pyšní 100% úspěšností v umístění uchazeče do zaměstnání.

Boj proti nezaměstnanosti

Na trhu práce je cca 130 tisíc volných míst a 400 tisíc nezaměstaných. Ze zkušenosti Mariana vyplývá, že všechny absolventy IT škol v daném roce pohltí klidně třeba jen jediná silná značka v regionu. „Ajťáků“ je tedy nedostatek. Engeto proto dodává relevantní a komplexní vzdělání a absolvent si pak může sám svobodně vybírat, zda chce jít do zaměstnání nebo dále pokračovat. Engeto nabízí několik stupňů náročnosti a plánují rozšířit nabídku o vývojářské programy.

V roce 2017 chtějí otevřít také kurzy v dalších městech, minimálně v Praze a Ostravě. Na jejich stránkách se už teď mohou nezávazně hlásit první zájemci, kterým také zpřístupnili ukázkovou lekci online zdarma. Filip s Marianem přijímají HR zakázky ze strany IT firem a nebrání se ani partnerství se sponzory pro hackathony.

První hackathon, který proběhne 30. července v Brně, má za cíl postavit web neziskové iniciativě Inspirativní rána. Jeho kapacita byla obsazena během několika dní, a tak Marian s Filipem už přemýšlí nad dalším v průběhu září.

Baví je projekty s přesahem a jsou otevření jakékoli smysluplné výzvě. Pokud víte o někom, kdo se chce učit, hledá cestu k IT nebo naopak potřebuje zaměstnance v tomto oboru, Engeto IT Academy je řešením.

Víte o jiném skvělém příběhu? Nebo máte blog, podnikáte a chcete, aby byl na tomto místě váš text? Dejte nám o sobě vědět na [email protected] a společně vymyslíme, jak na to.

Zpět na všechny příběhy