Pečou dál navzdory pandemii i útoku hackerů

Než v Česku loni v březnu propukla pandemie koronaviru, Pekárně Na Plechu se dařilo a byla dlouhodobě výdělečná. Jenže poslední rok byl jako na horské dráze. Organizace PFERDA, pod kterou pekárna funguje, vybrala ve sbírce přes 300 tisíc na záchranu svých handicapovaných zaměstnanců, aby vzápětí bojovala s následky hackerského útoku.

„Náš sociální podnik byl od naší účasti v akceleraci Impact First (v roce 2017 pozn.) v zisku“ začíná vyprávění Iva Laštovicová, zástupkyně ředitele neziskové organizace PFERDA. Ta sídlí v Královéhradeckém kraji, kde už sedmnáct let pomáhá lidem s mentálním postižením nebo duševním onemocněním získat práci či bydlení. A mezi jejich projekty patří také sociální podnik Pekárna Na Plechu v Kvasinách nedaleko Rychnova nad Kněžnou. 

Pekárna funguje už téměř sedm let a za tu dobu díky svým chutným dortům a sladkostem z kvalitních surovin posbírala spoustu prestižních klientů. Mezi ně patří třeba Škoda Auto, Královehradecký kraj nebo hradecká univerzita, pro které v pekárně připravují hlavně firemní catering. Populární jsou i jejich svatební dorty nebo vánoční cukroví. Toho loni napekli rekordních 320 kilo a pro velký zájem museli zákazníky odmítat už od začátku listopadu.

 

V podzimní sbírce vybrali přes 330 tisíc

Jenže kvůli vládním opatřením musela pekárna, stejně jako další podniky, ze dne na den zavřít. Organizace PFERDA se nakonec rozhodla s nečekanou situací bojovat a založila finanční sbírku. V té v průběhu podzimu vybrala přes 330 tisíc korun a všech 52 zaměstnanců s postižením, které v jejích podnicích pracují, si tak udrželo místo.

„V současné době naštěstí pekárna funguje v obvyklém provozu. Nicméně kvůli vládním opatřením jsme přišli o spoustu zakázek na catering, stejně jako o možnost stánkového prodeje na venkovních akcích,“ shrnuje Michaela Holubová, jak dnes pekárna, ve které pracuje devět handicapovaných zaměstnanců, funguje. 

 

Útok hackerů

Aby toho nebylo málo, na konci ledna se organizaci PFERDA přihodilo něco, co si ani neuměli představit. Zaútočili na ně neznámí hackeři, kteří jim zašifrovali účetní data za poslední tři roky. Za jejich navrácení požadovali výkupné čtyři bitcoiny, v přepočtu více než tři miliony korun. „Ta situace nás vyděsila a zároveň naštvala. Stalo se to uprostřed zpracovávání dotací, takže nám to hodně zkomplikovalo život,“ popisuje Iva Laštovicová.

Že nezisková organizace nemá výkupné z čeho zaplatit? Na to útočníci zřejmě neberou ohled, své cíle si totiž vybírají náhodně. Celou událostí se nyní zabývá královéhradecká policie, která v kraji v posledním půl roce zaznamenala 15 podobných případů. „Měli jsme na stole několik možností řešení, ale nakonec jsme zvolili tu nejméně rizikovou, doplňujeme účetní data znova. V této době, kdy přemýšlíme nad tím, jak udržet všechny naše sociální podniky, to pro nás představuje velkou finanční a personální zátěž,“ dodává ustaraně Laštovicová. 

 

Příběhy se šťastným koncem

Možnost pracovat v podnicích PFERDY je pro dospělé s postižením moc důležitá, vysvětluje manažerka pekárny Michaela Holubová. „Naši zaměstnanci chodí do práce rádi. Jednak proto, že jsou v kolektivu svým přátel a známých a také je pro ně samozřejmě důležitá možnost přivýdělku. Díky stálému zaměstnání se již několik z našich pracovníků dokázalo osamostatnit, najít si vlastní bydlení a vést plnohodnotný život,“ hodnotí přínosy stabilního zaměstnání. 

A zaměstnancům práce nemění život pouze kvůli jistotě výdělku. Třeba Soňa a Vláďa, spolužáci ze školy, se v Pekárně Na Plechu po letech potkali, zamilovali se a teď spolu už rok bydlí. Podobných happyendů už Pekárna Na Plechu za sedm let své existence napsala několik. Proto jim přejeme, aby zvládli tohle náročné období a dál mohli péct skvělé dorty pro své zákazníky!


Máte společensky prospěšný podnik? Chcete být méně závislí na grantech a dotacích? Právě teď se můžete hlásit do 12. běhu akceleračního programu Impact First, kde vám ukážeme, jak na to!

Zpět na všechny příběhy