Objevili jsme světově unikátní myšlenky z našeho kraje

Nový ekologický materiál, umělecký  design z tvorby seniorů či handicapovaných, chytrá židle, která koučuje vaše správné sezení, aplikace sledující vaši životosprávu jako žádná jiná… To jsou ukázky nápadů, které prošly akceleračním programem Chytrá myšlenka Moravskoslezského kraje a které minulý týden obstály ve veřejné zkoušce během finálové show. Stojí za pozornost.

Druhý ročník programu Chytrá myšlenka v pátek oficiálně skončil vyhlášením vítězů akcelerační části, v rámci celého roku se koordinátoři ale zdaleka nevěnovali jen jí. Povedlo se uspořádat také datový Design&Data Hackathon a středoškolský Chat&Voicebot Hackathon s cílem podpořit talent management a ukázat, jak velký potenciál dřímá v Moravskoslezském kraji.

Program zároveň pracoval s názory občanů a díky výzkumu a práci s fokusními skupinami před samotným začátkem úspěšně zmapoval, co v tuto chvíli zajímá obyvatele zdaleka nejvíc – např. wellbeing, ekologie atd. Výsledky průzkumu daly směr výběru účastníků, kterým bylo umožněno pracovat více než 2 měsíce na vlastním rozvoji spolu s experty a mentory. “Přestože se vybraní lišili množstvím zkušeností, z akcelerátoru všichni vychází s konkrétním produktem či službou, jasnou strategií a vizí a také ví, na čem dále zamakat.”  řekl koordinátor programu Pavel Klučka


Přísné podmínky představení

Účastníci měli ve finále během prezentace jen 200 sekund na 10 slidů a museli ustát často ostré dotazy poroty. Posuzovala se také škálovatelnost projektu a například aplikace Tvůj Coach, služba Sportuj s handicapem, Smart Office Chair nebo FUTURO mají podle přítomných potenciál prorazit nejen u nás, ale i v zahraničí.

Pokud se zapojíte do Chytré myšlenky, budete odcházet plní nových informací a zkušeností. Věci, které se na začátku mohou zdát jako nepřemožitelný vrchol, začnou během pár měsíců nabírat reálnou podobu,” hodnotí program Stanislava Panáková z projektu Sportuj s handicapem od Colliery srdcem.

 

Kdo se radoval z cen?

Smart Office Chair získalo ocenění hejtmana a FUTURO ocenění publika. Projekt Na Svinec ocenil náměstek hejtmana pro chytrý region a Umění lidem si vysloužilo ocenění poroty za jeho sociální přesah. Celkem si vítězové odnesli finanční podporu v celkové výši 300 000 Kč na další rozvoj.

Maximálně kvituju, že kraji není situace lhostejná a jsme překvapeni, jaké, do té doby pro nás „ukryté“, možnosti kraj nabízí. Vnímám jako výzvu v našem kraji podnikat a ukázat, že pokud člověk věří svému produktu a dává mu vše, prosadí se i tady, v tomto našem „komplikovanějším“ regionu,” řekl k podpoře kraje právě jeden z vítězů, Michal Princ z FUTURO.

Fotka vítězů a předávajících na konci prezentační show

Čím vynikají oceněné týmy?

Ocenění hejtmana MSK: Smart Office Chair
Prototyp Chytré židle čtyřčlenného týmu studentů si bylo možné přímo na finále vyzkoušet.Na začátku akcelerace byl silný tým přátel s nejasným produktem. V závěru programu se prezentoval sehraný tým s jasnou vizí a službou pro zdravé sezení s ekonomickým potenciálem.

Ocenění náměstka pro chytrý region: Na Svinec
Jeden starojičínský kopec a stovky zapojenych do služby, která podporuje zdravý životní styl a přivádí hravým způsobem lidi do přírody – to je vidina projektu, který čeká škálování do dalších měst. Díky ocenění to půjde o kousek snadněji. Tvůrce a hybatel Jiří Klein k tomu dodává: “Úspěch se neměří podle toho, jak vysoko vylezete, ale kolik lidí dostanete na vrchol s sebou.”

Ocenění poroty: Umění lidem
Umění tu má být pro všechny a bez výjimky. Může dělat radost tvůrcům i těm, kteří jej pak nosí nebo vystavují. To je poselství Umění lidem, kteří poskytují kreativní workshopy znevýhodněným skupinám, aby pak jejich díla užila pro užití v designové či fashion výrobě. Umění lidem má podle poroty jak ekonomický potenciál, tak silný příběh a sociální prospěch. Umožnit kreativní tvorbu, darovat zážitek a navíc propojovat napříč sociálními bublinami je záslužné. 

Ocenění publika: FUTURO
FUTURO jsou dva přátele, kteří přemýšlí nad budoucnosti podnikání v kontextu cirkulární ekonomiky. Jak efektivně a ekologicky využít odpad ze zpracování dřeva, který vzniká z jejich výroby intarzií a nábytku? A jak nahradit chemická, umělá pojící lepidla, kterého je interiérové vybavení plné? To byla otázka, která přivedla na svět nový materiál pojený myceliem – jak se takový udržitelný, recyklovatelný a ekologický materiál tvoří? Kombinací dřevokazných hub a odpadového dřeva.


Program Chytrá myšlenka je realizován spolkem Hub for Change a financován z dotace Moravskoslezského kraje.

Zpět na všechny příběhy