Mýty Fakta o klimatu: Jak o nich mluvit a kde je hledat

Hledáte na letošním roce nějaká pozitiva? My je našli. Po městech jezdí méně aut a na nebi se objevuje méně letadel. A podobná omezení mají podle některých analýz vést k poklesu emisí o 4 až 8 %. To znamená, že do ovzduší vypustíme o 2 až 3 miliardy tun CO2 méně. Víte, kde hledat podobné údaje, data a ověřené zdroje? Jak se vyhnout polopravdám a jak o klimatu diskutovat? Díky panelové diskuzi programu Impact Hub Climate Challenge známe odpovědi.

 

Mluvte o klimatu se svým okolím

“Globální oteplování neexistuje, vždyť v zimě mrzne”, “Může za to Čína a Indie” a “Už je moc pozdě s tím cokoliv dělat”. Diskuzi o klimatu provází spoustu mýtů. A ten největší? “Mě se to netýká, já s tím nic nezmůžu.” Podle Soni Jonášové, zakladatelky Institutu Cirkulární Ekonomiky, by se měl zapojit každý z nás. Začít můžete třeba tím, že se budete o problém zajímat, přečtete si pár článků a popovídáte si o nich se svým okolím. Nevadí, že neznáte odpovědi na všechny otázky ohledně klimatické změny. Jde o složitý problém a je v pořádku, když se vaše názory a znalosti v čase vyvíjí.

Důležité je najít společnou řeč s těmi, kteří klimatickou změnu popírají nebo o ní šíří nepravdy. Jak s takovým člověkem mluvit? Buďte partnerem, ne soupeřem. “Mluvte jazykem člověka, se kterým diskutujete. Zbytečně nepoužívejte odborné nebo vágní výrazy, a snažte se zůstat sám sebou,” radí Soňa Jonášová. A osvědčený postup, jak diskutovat o klimatu, aby si ti druzí zapamatovali fakta a ne mýty? “Nejprve svému protějšku popište fakta, teprve potom uveďte mýtus a vysvětlete, v čem je chybný. Nakonec znovu zopakujte, jaká je situace doopravdy, aby si právě to zapamatoval,” radí Ondráš Přibyla, zakladatel projektu Fakta o klimatu. Ten celou problematiku srozumitelně vysvětluje a vyvrací mýty o klimatické změně. Přebírá data od vědeckých institucí jako jsou NASA, Eurostat a další a zpracovává je do přehledných infografik. Dozvíte se třeba, proč je oteplení o více než 1,5 stupně Celsia problém, nebo jak se od 60. let zvýšila průměrná teplota v Česku.

 

Zajímá vás, kde najdete další užitečné informace o klimatu?

    • Poslouchejte vědce, radí environmentalista Jan Hollan, který pracuje v Ústavu výzkumu globální změny AV ČR. Ten také spoustu zajímavých odborných článků přeložil a najdete je v jeho online knihovně.
    • Jednotlivé tipy a novinky ze světa cirkulární ekonomiky najdete na webu Zajímej.se.
    • Člověk v tísni nabízí interaktivní online kurz Klimatická změna (nejen) pro pedagogy. Kurz je zdarma.
    • Klimatická koalice vydala na jaře přehlednou brožuru Klimatická krize! Mýty a fakta o stavu planety, kterou si můžete zdarma stáhnout. Dali ji dohromady Michaela Pixová a Bedřich Moldan.
    • Tohle jsou tipy na knihy od Natálie Pažické, zakladatelky iniciativy #everyindividualmatters: Neobyvatelná Země (D. Wallace-Wells), Zmena alebo Kolaps (G. Maxton) a Zelené klamstvo (K. Hartmann).

 

Další skvělé tipy a taky spoustu faktů o klimatické změně najdete v záznamu panelové diskuze Fakta a mýty o klimatu. Akce se konala v rámci akceleračního programu Impact Hub Climate Challenge ve spolupráci s organizací Člověk v tísni. 


Program Climate Challenge podporuje projekty, které mají pozitivní dopad na klima. Takové projekty se právě teď mohou hlásit do dalšího ročníku. Za podporu tohoto programu děkujeme Veolia, Heineken, Nestlé, Coca-Cola Foundation, EIT-Climate KIC a INCIEN.

Zpět na všechny příběhy