Monitorovat včely na dálku? Pro brněnský startup žádný problém

Zakladatelé projektu Forsáž přinášejí technologii do chovu včel a vyvíjejí systém, který majiteli úlu napoví, jestli jsou včely zdravé, zda se zrovna rojí nebo si navzájem kradou zásoby na zimu. Jak a proč jej vytvořili?

Z informatika včelařem

Martin Špaňhel, jeden ze zakladatelů, dříve ani nepomyslel na to, že by choval včely. Všechno se však změnilo po rozhovoru se spolužákem z ČVUT, který začal včelařit a Martina nadchnul natolik, že se nakonec nechal včelařem vyučit. S dalšími přáteli se pak před rokem a půl přihlásil na programovací soutěžní hackathon. Během čtyřiadvaceti hodin museli vymyslet zařízení, které propojí svět techniky s dalším oborem. A právě tam vznikl projekt Forsáž. Hackaton vyhráli a nebyl to zdaleka jejich poslední úspěch.

Bez dat ani ránu

Zmíněné zařízení zaznamenává zvukové projevy včelstva, měří váhu úlu a jeho teplotu. Ze zjištěných dat potom kreslí grafy a hledá vzory, které indikují změny v úlu. „Naše data ocení jak začínající, tak zkušení včelaři. Pomůžou třeba včas odhalit oslabení včelstva, rojení, loupeže mezi včelstvy nebo začátek nektarové snůšky díky přírůstku na váze. Jedním z dalších cílů je vytvořit expertní systém, který provede začínajícího včelaře jeho prvními kroky a dodá mu tím jistotu a zpětnou vazbu, kterou při práci se včelami potřebuje,“ říká Jan Dupal, další ze zakladatelů projektu Forsáž.

Díky akceleraci vzlétli výš

Projekt Forsáž zvítězil v 7. běhu akceleračního programu Impact Hub 100-day Challenge„Díky mentorským konzultacím od profesionálů jsme se zdokonalili v důležitých oblastech, od výroby a marketingu až po finance. Získali jsme zdravý nadhled nad projektem a naučili jsme se naplňovat především potřeby zákazníka, nikoliv jen svoje představy o produktu,” zhodnotil Martin. Odměnou za tvrdou práci získali čtvrtletní členství a konzultací s experty v síti Impact Hub, mediální podporu a mentoring od Petra Vítka, jednoho ze zakladatelů Impact Hubu.

Máte projekt, který chcete úspěšně a efektivně rozvíjet? Podívejte se, co pro vás můžeme udělat.
Další běh naší výzvy otevíráme 24. února, hlásit se ale můžete už nyní

Zpět na všechny příběhy