V Impact Hub Ostrava byla podepsána memoranda o rozvoji vodíkové dopravy v MSK

30. listopadu 2018 byla v Impact Hub Ostrava podepsána memoranda o rozvoji vodíkových technologií v Moravskoslezském kraji. Memoranda jsou symbolickým zahájením spolupráce Moravskoslezského kraje a města Ostrava, které tímto přislibují urychlení rozvoje této technologie na svém území. Moravskoslezský region se díky němu může stát významným bodem na mapě vodíkové infrastruktury.

Dohodli se u kulatého stolu

K podpisu memoranda došlo v rámci již čtvrtého kulatého stolu programu Chytrá myšlenka, a to za účasti představitelů regionu. Jeho signatáři jsou Ivo Vondrák, hejtman Moravskoslezského kraje, a Tomáš Macura, primátor města Ostravy. Dále bylo dnes podepsáno Memorandum o společném postupu při zavádění vodíkové mobility v Moravskoslezském kraji, které podepsal Jakub Unucka, náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje a Jan Světlík, předseda představenstva Vitkovice Cylinders.

Diskuze o rozvoji vodíkových technologií provázejí program Chytrá myšlenka od samého počátku. Již první stůl, v dubnu tohoto  roku byl věnován této tématice. Jsem přesvědčen, že právě otevřená diskuze představitelů regionu celý proces zásadně uspíšila,” říká Pavel Klučka koordinátor programu Chytrá myšlenka. V rámci tohoto akceleračního programu proběhl kulatý stůl také na téma Chytrá energetika nebo Big Data. Je nám ctí, že právě Impact Hub Ostrava se stal místem podpisu tak významných dokumentů. Už během příprav programu Chytrá myšlenka jsme věřili, že tento program splní svojí misi, a tou je především pomoc našemu regionu v růstu mj. za využití moderních technologií,“ dodává ředitel Impact Hub Ostrava, Filip Goszler.

Konkrétní kroky

Účastníci prvního kulatého stolu platformy Chytrá myšlenka Moravskoslezského kraje se v dubnu tohoto roku shodli, že jejich společnou misí je zahájení výstavby alespoň tří plnících vodíkových stanic v Moravskoslezském kraji v blízké budoucnosti. Tyto objekty by mohly být postaveny v Opavě, Ostravě a Havířově. K čemu by mohly sloužit? Vodíkové technologie se v současnosti dají využít například v městské hromadné dopravě, kde je efektivnější než elektrická doprava. Ekologický vývoj výroby se rychle posouvá – znamená to tedy, že potenciálně může i rozvoj právě těchto technologií výrazně pomoci třeba snížením množství CO2 nejen v ostravských ulicích.

„Zaměříme se na pilotní provoz veřejných autobusů na vodík. Začneme s obnovou vozového parku na Karvinsku, počítáme tu alespoň s deseti vodíkovými autobusy. Postupně budou přibývat další veřejné autobusy na vodíkový pohon pro celou dopravní oblast kraje, také automobily pro úřady a příspěvkové organizace kraje, a pokud se nám podaří homologace, tak i vlaky. Počítáme i se samostatnými projekty na tzv. ‚ozelenění vodíku‘, tedy s výrobou vodíku z obnovitelných zdrojů,“ dodal pro tiskovou zprávu města náměstek hejtmana pro dopravu a chytrý region Jakub Unucka.

Čistá mobilita má zelenou

„Jde nám o zavedení zcela bezemisní dopravy, což naftová, benzinová a ani auta na plyn prostě neumí. To je pro náš kraj, který trápí časté smogové situace a nemůže se zrovna chlubit svěžím ovzduším, primární. Elektromobilita a hlavně vodíková mobilita je budoucnost,“ uvedl pro média hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák. Jan Světlík zároveň připomněl, že už nyní jsou dodavateli čtyř z pěti velkých technologických světových hráčů – jak z oblasti energetiky, tak mobility a skladování. Rozvoji tedy nic nebrání. „Moravskoslezský kraj se chová osvíceně, sleduje nejmodernější trendy a rozhodl se vyjít z vodíkového pravěku Česka a nasadit jako vůbec první kraj v ČR tyto technologie v masovém měřítku,“ zhodnotil nakonec jako předseda představenstva Vítkovice Cylinders.

 

Tomáš Macura, Ivo Vondrák, Jan Světlík a Jakub Unucka při podpisu

Program Chytrá myšlenka Moravskoslezského kraje realizuje spolek Hub for Change a je financován z rozpočtu Moravskoslezského kraje. V akceleračním programu je nyní 10 projektů:  Dustee, Soběstačná a udržitelná aquaponická farma, CodeFlow, Keylog, VozejkMap – svoboda pohybu na vozíku, Chytrá bota miomove, Airsun, Smart timber bridge, FairBox a ITS videoanalýza dopravy. Jejich zaměření je široké – od vývoje měřicího zařízení schopného zachytit vlhkost, stupeň UV záření nebo částice o velikosti padesátiny lidského vlasu, přes vývoj chytré boty se stélkou předávající svému uživateli informace o vyváženosti jeho běhu a chůze v reálném čase, až po chytrý cyklostojan. Slavnostní zakončení celého programu proběhne 11. prosince v Impact Hub Ostrava. Více informací o projektu najdete na jeho webové nebo na FB stránce

Zpět na všechny příběhy