Když dotýkat se znamená vidět

Propadli 3D tisku. V předchozí práci se seznámili s jeho základy a od jara letošního roku objevují všechny jeho možnosti. Miriam Sittkové a Janu Hrubému učarovala technologie skenování osob a přišli na způsob, jak ji použít k pomoci nevidomým. A daří se, i díky vítězství v letošním ročníku Social Impact Award.

„Když už je technologie tisku tak daleko,  můžeme rozšířit obzory nevidomých a ztvárnit jejich blízké a rodinu. Naše idea byla umožnit nevidomým totéž, co nám vidomým umožňují fotografie,“ otevírá rozhovor spoluautorka projektu, která má sama oční vadu a svět se tak snaží vnímat nejen vizuálně.

Od nápadu k tisku

„Do budoucna bychom chtěli svou nabídku rozšířit také o různé druhy modelů, ale aktuálně se nejvíc soustředíme právě na výrobu 3D portétů,” upřesňuje druhý spoluzakladatel Touch Memories Honza. „Na začátku jsme měli myšlenku a tu jsme zásadně rozvinuli díky akceleračnímu programu Social Impact Award. Opravdu jsme se během něj nadřeli, ale to zrychlení bylo znatelné a účast nám moc pomohla,“ ohlíží se za nedávno dokončenou soutěží Miriam.

„S 3D tiskem jsme pracovali ještě před programem, abychom si ověřili, co všechno s tím zvládneme. Dělali jsme si samozřejmě i finanční průzkum toho, co si můžeme dovolit, a tak jsme základní tiskárnu pořídili z druhé ruky a zvolili jsme také jednu z nejdostupnějších variant programu ke skenování. Následovalo dlouhé vzdělávání se, abychom skenování dotáhli k dokonalosti,“ popisuje Honza, který přiznává, že se skenování věnoval jako samouk několik měsíců.

3D tisk pro všechny

Kromě Touch Memories se Honza s Miriam rozvíjí i v dalších oblastech 3D tisku, které zajišťují finanční stabilitu. Nejprve se zaměřili na designové šperky a spolupracují také s architekty a designéry. Dělají pro ně realizace na klíč a na trh postupně uvádějí všechny, dosud nedoceněné a málo známé možnosti 3D tisku.

„Že je 3D tisk hojně využíván v průmyslu a umění, se ví. Netroufám si ale odhadnout, kolik lidí tuší, že může být užitečný každému z nás. Ulomil se vám třeba plastový držák na víku v kufru? Nemusíte už shánět náhradní díly. Já jsem si díky 3D tisku svůj kufr opravil za pár korun. Naskenujeme potřebný díl a do pár dní ho máte poštou doma,“ vysvětluje Honza, jak se do budoucna dá 3D tisk využívat na co každý den.

„Stejně tak máme ale ověřenou poptávku u komunity nevidomých. U měřítka 1:2 vytištěného obličeje  jsou schopni rozeznat dostatek detailů, díky kterým mají možnost mít své blízké kolem sebe. Když vám odjede syn daleko na studia, vystavíte si jeho fotografii – nevidomí si teď mohou zavzpomínat díky 3D portrétu,“ dává Miriam příklad z praxe.  

3D portrét jako vzpomínka

„V rámci Social Impact Award jsme trochu překvapivě došli k tomu, že 3D portréty vlastně není třeba nabízet jen nevidomým. Podobiznu dodáváme v ručně vyráběném balení s věnováním, což z ní dělá originální a osobitý dárek,“ vysvětluje Honza.

„Doposud jsme tisk prototypovali na mně a Honzovi, v různých barvách a velikostech, a máme vyzkoušeno, že 3D portrét opravdu vzbuzuje podobné emoce jako fotografie. Nevidomí díky hmatu mohou vidět i ty, se kterými se běžně nesetkávají. A věříme, že produkt uvedeme na trh už na jaře 2017,“ doufá Miriam.

3D portréty přitom nejsou až tak drahé a cena pro nevidomé bude dotovaná z celkového obratu Touch Memories. Z čeho jsou vyrobeny? Slovo si bere Honza: „Portéty vyrábíme u plastu. Dá se zpracovat spousta materiálů, ale plast má úžasnou výhodu – může se kombinovat třeba se dřevem, takže je pak na omak a na pohled velmi věrnou simulací klasického dřeva. Konkrétně pracujeme PLA plastem, což je recyklovatelný bioplast z kukuřičného škrobu.“  

Podzim plný velkých událostí

V září se povedlo s projektem Touch Memories vyhrát Social Impact Award a v listopadu otevřít showroom v centru Brna. „Přišlo 2x více lidí, než jsme čekali,“ usmívají se oba, „a je to pro nás skvělá zpětná vazba. Proteď Zatím máme provozní dobu pouze odpolední, ale vítán je kdokoli, a moc rádi vám ukážeme celou výrobu od A do Z,“ zve širokou veřejnost Miriam.

“3D tisk má pořád ještě nálepku „geekovské zábavy“, něčeho krajně složitého, něčeho pro nerdy. Snažíme se ukázat, že jde o reálný, funčkní a vlastně poměrně jednoduchý proces, žádné sci-fi.

Dá se vyrobit takřka cokoli si vymyslíte, jediným limitem je vlastní fantazie,“ popisuje zapáleně Honza a Miriam navazuje:  

„Poměrně rychle jsme zjistili, že má veřejnost značný zájem dozvědět se o 3D tisku více, takže bychom rádi začali pořádat otevřené večery. Všichni si tak budou moci vyzkoušet, co nás na 3D tisku tak fascinuje,“ shodují se. Jejich prostory najdete na Kotlářské 37, v Brně. Více o Touch Memories pak na Facebooku nebo na stránkách

Zpět na všechny příběhy