Jak řešit energetiku v kraji v návaznosti na trendy, nové technologie, evropskou legislativu a zdroje evropských fondů, o tom diskutovali odborníci v pátek 7. září v Impact Hub Ostrava. U kulatého stolu nazvaného Chytrá energetika se sešlo na patnáct politiků a expertů zastupujících veřejný i soukromý sektor.

Na přetřes přišla témata uhelné platformy, jejíž je Moravskoslezský kraj součástí, „zimního energetického balíčku“ Evropské komise, programu Re:start týkajícího se revitalizace Ústeckého, Karlovarského a Moravskoslezského kraje nebo chytré projekty v oblasti energetického managementu, které Moravskoslezský kraj chystá a jimiž chce lidem šetřit čas a peníze. Tématem byla i budoucnost využití vodíku v dopravě a energetice.

Diskuze vyústila ve společnou výzvu předložit konkrétní projekty, které jsou udržitelné a mají ekonomickou návratnost. Projekty zapadající do koncepce kraje a projektu RE:START, který přináší zapojeným krajům nové výzvy v oblasti energetiky.

Diskuzi probíhala pod záštitou náměstka hejtmana Moravskoslezského kraje pro dopravu a chytrý region Jakuba Unucky. Pozvání přijal také europoslanec a člen výboru pro průmysl, výzkum a energetiku Evropské komise Evžen Tošenovský. Jednání se zúčastnili také zástupci Krajského úřadu Moravskoslezského kraje, statutárního města Ostravy, Moravskoslezského energetického centra, Výzkumného energetického centra a firem Veolia, Innogy, ČEZ Energo a Enviros.

Kulatý stůl se uskutečnil jako součást programu Chytrá myšlenka – informace o programu a dalších kulatých stolech i aktivitách najdete na https://chytramyslenka.cz/.

Projekt Chytrá myšlenka Moravskoslezského kraje je realizován spolkem Hub for Change a financován z dotace Moravskoslezského kraje.