Open Data Hackathon bude dvoudenním vývojářským happeningem všech, kteří se zajímají o formát a využitelnost otevřených dat. Společná vize vzešla z jednání Impact Hub Ostrava, Statutárního města Ostrava a odborníků ze společnosti Keboola. Hlavní část proběhne o víkendu 13. – 14. května v zázemí Impact Hub Ostrava na Sokolské třídě.

Open Data jsou aktuálně velkým tématem, nicméně podle Pavla Doležala, jednoho z iniciátorů hackathonu, schází skutečné propojení na potřebné subjekty. Místo vystavení přes API jsou data zveřejňována v pdf jako tabulky nebo ve formátech nefunkčních pro koncové uživatele. Chceme to změnit. Chceme pomoci městům a státu vymyslet jak, kam, kde, jaká data dávat ven, v jaké struktuře a tak, aby se dala opravdu reálně používat. První statečné město, které do toho chce s námi jít, je právě Ostrava, uvádí Doležal z Keboola. Dodává, že mají k dispozici data přímo z města, ale také od dalších partnerů jako je Merk.cz či Liberty API od O2.

Hackathon otevřeme neformálním setkáním v pátek večer. V sobotu ráno se pak pustíme do práce – ujasníme si nástroje, datové sady, probereme s firmami jejich potřeby a využití otevřených dat. Výsledkem by mohl být návrh nového portálu pro otevřená data a další konkrétní aplikace s využitím otevřených dat. V Impact Hubu jsme už pořádali nejednu podobnou událost, ale věřím, že tento hackathon může být svým přínosem naprosto výjimečný, doplňuje Filip Goszler, ředitel Impact Hub Ostrava.

Mezi hlavní partnery hackathonu i aktivit Impact Hubu obecně patří CzechInvest. „CzechInvest se dlouhodobě zaměřuje na podporu start-upů a technologických firem. Open data jsou budoucností. Je dobře, že státní instituce a města otevírají své datasety pro veřejnost, a dávají tak vzniknout zajímavým aplikacím, které slouží ve výsledku celé společnosti,“ říká Karel Kučera, generální ředitel agentury CzechInvest.

Open Data Hackathon podpoří svými daty a odborníky město Ostrava spolu s lokálními firmami jako Tieto nebo Dopravní podnik Ostrava. Důležitá a cenná data dodají však i firmy a instituce z jiných měst – CleverMaps, Geneea, Liftago, Rohlik.cz neboGoodData.

„Otevřená data jsou jen jedním z řady v současnosti aplikovaných pokrokových řešení města na cestě k transparentnímu výkonu veřejné správy. V uplynulém období město připravilo aplikaci klikacího rozpočtu, na webu jsou publikovány všechny uzavřené smlouvy, od minulého roku jsou také nově zveřejňovány jmenovité výsledky hlasování rady města. Ve srovnání 26 statutárních měst v poskytování otevřených dat, jsme třetí nejlepší v meziročním zlepšení. Postoupili jsme z devátého místa na čtvrté. Každopádně je pořád co zlepšovat.  K účasti na hackhatonu zveme nejen vývojáře a ty, které zajímá práce s otevřenými daty, ale také ty, kteří je mohou využívat. Rádi se dozvíme, jakým způsobem mohou data prospět podnikatelům i občanům tak, aby měla reálný dopad na zvýšení kvality života ve městě či regionu,“ shrnula pozvánku náměstkyně primátora Ostravy Kateřina Šebestová.


Kontaktní osoba

Filip Goszler
+420 774 670 137
filip.goszler@impacthub.cz
www.hubostrava.cz