Pokud něco opravdu chcete, dělejte to

Marcela Lážu, kučeravého sympaťáka, zná v ostravském Hubu snad úplně každý. Všude je ho plno, neustále se usmívá a jeho Hub Spirit je 100%. Zakusil už různé formy spolupráce – prošel korporátem, startupem a teď má svobodnější úvazek v sídelní firmě Inovit. V Hubu ale tráví také většinu svého volného času a neváhá pomáhat komunitě pro bono. Kdysi nesnášel práci s lidmi, nyní nedělá vlastně nic jiného. V hlavě má tucet nápadů a postupně je úspěšně realizuje.

Jeho příběh začal normálně: škola, studia a nicnedělání a 2 a půl roku v korporátu. Pak přišla možnost externí spolupráce na startupu GoodData a hned na to éra Futurelytics. Pronajali si v Impact Hubu takřka celé patro ještě před otevřením a byl to právě Marcel, kdo inicioval přesun. Atmosféru coworkingových prostor znal už z cest za investory, např. do Seedcampu v londýnském Google kampusu. Tamní Tech Hub mu dával smysl a oceňoval, že jsou podobně smýšlející pod jednou střechou. Ostravský Impact Hub byl pro něj jasnou volbou a přirostl k němu natolik, že zůstal i po odchodu Futurelytics.

„Hub mi přináší hodně a za málo peněz. Nechtělo se mi odcházet. Tři léta v tak ambiciózním projektu, to byla ohromná lekce. Za krátkou dobu jsem se naučil a  pochopil tolik, co bych jinde zvládl třeba za deset let. V Hubu to vše můžu sdílet a posouvat dál nejen sebe.“

Z ajťáka se stal lidumil

Před rokem založil v Ostravě skupinu GDG Ostrava pod hlavičkou neziskovky GUG.cz. GUG je komunita lidí se zájmem (nejen) o Google technologie. Ostravská odnož čítá jen 6 členů, ale dost se jí daří. Po vzoru pražského GDG začal Marcel pořádat i pravidelné, developerské Google garáže. „Měl jsem potřebu propojit zkušené vývojáře a dělit se. Druhou motivací byl hiring – garáž je dobrý způsob, jak získat parťáky nebo zaměstnance. Silná platforma tady stále chybí, ale komunita se pomalu rýsuje a každý kontakt může být klíčový,“ Říká Marcel. Ve skupině udržuje otevřenou mysl a vzájemný respekt k různým praktikám, jen tak lze podle něj dospět ke vzájemnému vzdělávání. Stejné principy navíc přenáší i do Hubí komunity. Ochotně zde tráví velkou část volného času. Lidumilem ale nebyl vždycky.

„Práci s lidmi jsem považoval za hloupost. Jsou nevyzpytatelní, nevděční… říkal jsem si, že se to nevyplatí. Až časem jsem se přesvědčil o opaku. Inspirují mě a jsem rád, že jim mám co předat. Když se na vás v Hubu někdo obrátí, vy mu pomůžete. Chci fungovat stejně,“ dodává nadšeně.

Na nudu není čas

Radí třeba Květce Liškové s Rails Girls nebo klukům z XTND. A když mu náhodou zbude trochu času nazbyt, vymyslí si novou aktivitu. V létě například navrhl mezi veterány GUG.cz, že by se mohl vývojářský festival DevFest konat poprvé v Ostravě. Ostravská šestka získala podporu komunity včetně místních firem a organizací a 21. listopadu se tak na Báňské univerzitě vystřídá pod heslem „Od vývojářů pro vývojáře“ přes 30 řečníků.

A Marcel už přemýšlí, do čeho se pustí po novém roce: „Zvýšila se poptávka po technologických konzultacích pro firmy. Lidé si svou práci neskutečně komplikují. Mluvil jsem se spoustou těch, kteří si platí drahé internetové technologie a přitom je neumí správně ovládat. Rádi bych spolu s Filipem Goszlerem společnostem ukázali, jak to dělat efektivně a snáze. Budeme tady od toho, abychom je nejen povzbudili, ale zároveň propojili a nasměrovali. Nechceme je vodit za ručičku, ale naučit je využívat moderní postupy a řízení. A taky se chci znovu začít věnovat programu StartUp Class. Vznikl z dobrého úmyslu propojovat úspěšné a začínající podnikatele, nebo jinak řečeno, nechat zkušené a protřelé, aby své know-how předali těm, kteří po tom skutečně touží. S Michalem Hantlem přepracováváme původní rámec, abychom se mohli důsledněji věnovat každému projektu zvlášť. Hledáme ideální cestu.“

Pokud se chcete dozvědět více, napište Marcelovi na [email protected]

Podrobnosti o festivalu DevFest najdete zde.

Zpět na všechny příběhy